Beyaz Eşya Çeyiz Paketleri

Evlilik hazırlığı içinde olan ailelerde, çeyiz ayrı bir ritüeldir. Müslüman ülkelerde daha fazla önem taşımaktadır. Anadolu da hala çok yaygın olan bir gelenek olarak devam etmektedir. Kız çocuğu doğduğu zaman, çeyizi sandığa konmaya başlanırmış. Anneler, el emeği göz nuru dantelleri sandıklarda saklarlarmış. Bu yapılanlar arasına zamanla; yatak örtüleri, havlular, damat bohçaları da eklenir. Büyük şehirlerde, hayat telaşı yüzünden eskisi kadar rağbet görmese de köylerde yaşatılan bir gelenektir. Eskiden 40 gün boyunca sergilenen çeyiz, günümüzde sadece bir gün sergilenir. Hatta bazı markalar, beyaz eşya çeyiz paketleri şeklinde alışveriş yapma fırsatı sunmaktadırlar.

Evlenme Arefesinde Çeyiz

Çeyiz, her ne kadar bizim coğrafyaya özgü bir gelenek olarak görünse de aslında Orta Doğu, Hindistan ve Orta Asya’da hala devam etmektedir. Yapılacak çeyiz alışverişi, işçiliğe ve içerisindeki ürünlerin çeşidine göre değişmektedir. Önceleri tek parça halinde satılan ürünler, artık paket şeklinde müşterilere sunulmaktadır.

Bazı çeyiz sandıkları geleneksel olarak hazırlanır. İçinde gelinin kişisel eşyaları ile örtü tarzı şeyler olur. Bazı sandıklar ise makyaj malzemelerinden beyaz eşyaya kadar her detayı içinde barındırır. Gelin adayları, büyük bir özveriyle hazırlanan sandıklarını güzel günleri, hayal ederek kullanmayı arzularlar. Beyaz eşya çeyiz paketleri ile bu zorlu alışveriş daha rahat bir şekilde yapılabilmektedir.

Beyaz Eşya Çeyiz Paketleri Neleri Kapsar?

Her marka buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ankastre ürünler, fırın gibi eşyaların olmazsa olmaz olduğu bu paketler daha da çeşitlendirilebilir. Küçük ev aletleri de paketlere dahil edilebilir. Tabii eklenen ürünlere göre fiyat da artmaktadır. Evlilik hazırlığı yapan gençler, bu paketlerden uygun olanları seçerler.

Buzdolabı seçiminde enerji tasarruflu olması önemlidir. Eğer evli çift, tek başına yaşayacaksa küçük bir dolap yeterli olur. Ama daha sonra aileye katılacak minik bir bebekte düşünülürse, tercih orta boy buzdolabı olabilir. Çünkü bu tip eşyalar uzun süre kullanılabilme amacına göre yapılmıştır. Çamaşır makineleri ise yıkanacak eşyaların kilosuna göre seçilmelidir. Günlük çamaşırlar için ortalama bir makine yeterliyken, yorgan tarzı yünlü ve kalın eşyaları yıkamak için kapsamlı bir makine gerekir.

Yıkanan çamaşırlar, ağırlaşacağı için makineyi zorlar ve kullanım ömrünü kısaltabilir. Bulaşık makinesi için, eğer kristal tarzı parçalar almadıysanız 3 programlı bir makine işinizi görür. Çok programı için tercih edilen makinelerde, belli yıkama programları dışında kullanım olmamaktadır. Gelecek misafir ağırlama durumunuza göre büyük bulaşık makinesi almak daha hesaplı olacaktır. Gelelim fırın ve davlumbaza. Eğer çalışan bir gelin olacaksanız, mini boy bir fırın size yeterli olacaktır. Ama ben ev hanımı olarak düzenli yemek yaparım derseniz, büyük boy bir fırın sahibi olmanızda yarar vardır.

Davlumbaz, mutfağın kokusunu çekmek için kullanıldığı için güçlü bir motora sahip olmalıdır. Yemek kokularının evin her yerine sinmesi hoş bir durum değildir. Ne kadar cam açılsa da koku çıkmaz. Davlumbaz, kokuyu içine çekerek aldığı için eve dağılmasına fırsat vermez. Alacağımız beyaz eşya çeyiz paketleri kullanım süreleri, uzun vadeli olduğu için bir sefer kaliteli almak bütçemiz açısından daha uygundur. Ama küçük ev aletleri daha sık bozulmaya müsaittir. Her gün kullanımda olması sebebiyle hızlı bozulmaya başlarlar.

Sevdikleriyle mutlu bir gelecek için adım atacak olan gençler için telaşlı geçen bir süreçtir. Tam her şey tamam derken çıkan eksikler sizi bunaltır. Yeni evlerinde her şeyin mükemmel olmasını isteyen çiftler bu durumdan hoşlanmazlar. İnsan ömrü hep eksik tamamlamakla geçer. Tecrübe sahibi olmayan gençler bunun farkına geç varırlar.

Random Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*